Par mums

Kas mēs esam? #

Biedrība “Bērnu un jauniešu organizācija “Jaunie Vanagi”” darbojas jau kopš 1992. gada. Mūsu nemainīga pamatvērtība ir draudzība. Tā atspoguļojas plecu pie pleca paveicot reizēm šķietami neiespējamo. Draudzība katrā pasākumā izskan skaļi un tālu, to ir pamanījuši kaimiņi, dalībnieki, pat meža zvēri. Pulcējam ap sevi piedzīvojumus alkstošus jauniešus ar traki jautrām un izaicinošām idejām. Organizācijas galvenais uzdevums ir radošu ideju realizācija dzīvē. Tās pārsvarā izpaužas dažādās aktivitātēs pie dabas. Mūsuprāt, šajā gadsimtā tas ir īpaši svarīgi. Lai to īstenotu, rīkojam dažādus neformālās izglītības pasākumus, tostarp – seminārus, apmācības un starpvalstu sadraudzības braucienus. Mūsu vidū ir pieredzes bagāti un pavisam nopietni Jaunie Vanagi, daudzi tiek dēvēti par maitu lijām, jo ir darījuši daudz organizācijas labā. Ir arī tādi, kas no maziem vanadzēniem tikai kļūst par kārtīgu šī vārda nēsātāju. Mūsu biedri darbojas brīvprātīgi, mācās darot, gūstot gandarījumu par paveikto un tiecoties uz pašizaugsmi un kopīgi veidotām atmiņām. Svarīga vertība ir arī vienlīdzība un cieņa vienu pret otru neatkarīgi no dzimuma, tautības, spējām vai kā cita. Izturamies ar cieņu arī pret mūsu aktivitāšu plašo telpu - dabu, esam par sakoptu vidi apkārt sev, nemēslojam dabā un aiz sevis atstājam tīrāku vidi nekā tā bija pirms mums. Ko mēs organizējam?

BJO “Jaunie Vanagi” rīko trīs pavisam atšķirīgus, tomēr ar vienu kopīgu mērķi veidotus svarīgākos pasākumus. Neizpaliek arī pārgājieni, laivu braucieni, radošās darbnīcas citreiz arī starptautiskie projekti. Jāpiebilst, ka šo daudzu gadu laikā katrs no ikgadējiem pasākumiem ir oriģināls, tiek izvēlētas vēl nebijušas norises vietas un konstruēti dažādi uzdevumi tā, lai netrūktu azarta ik gadu turpināt un atgriezties trasē. Katra organizācija pasākumus rīko dažādu mērķu vadīti. Piedzīvojums ir vārds, kas raksturo mūs. Uzsvars pirms jebkura organizēta pasākuma tiek likts uz labi pavadītu laiku, kaut kā jauna apgūšanu, un tikai pēc tam cildinot ātrākos un labākos. Šī iemesla dēļ cenšamies iekļaut sacensībās vairākas nominācijas, kas ļauj tikt apbalvotiem arī atraktīvākajiem, draudzīgākajiem, jaunajiem žiperiem u.c. komandu sastāviem. “MĀCIES DAROT” varētu būt sauklis, kas katram jāiegaumē pirms došanās trasē.

MAMUTU MEDĪBAS #

“Mamutu Medības” ir nakts orientēšanās piedzīvojumu sacensības, kurās februāra sākumā jau ilgus gadus komandas dodas trasē, lai sacenstos savā starpā par to, kuram pa spēkam būs pārvarēt kontrolpunktus, kuri saistīti ar četrām dabas stihijām- gaisu, ūdeni, zemi un gaisu. Ikvienā no interaktīviem uzdevumiem komandām būs jāliek lietā viņu vienotība, spēks, atjautība un izturība un jāpārvar dažādus veiklības, izturības, prāta un komandas saliedētības uzdevumus tumšā un aukstā naktī. Dalībniekiem jābūt gataviem pārbaudīt gan savas fiziskās, gan prāta spējas – vai tas ir āliņģis, kurā jālien, vai karsta baļļa, kurā jāatrod risinājums, tranšeja, bunkurs vai kas cits, kur būs jālien, jāmeklē vai jārok, vai tās būs virves, uz kurām jābalansē 10 metru augstumā uzticoties vien saviem biedriem… Jābūt gatavam uz visu, lai nomedītu mamutu! Trase vēl spilgtāk ikvienam paliek atmiņā ar to, ka februāra naktīs laikapstākļi mēdz būt īpaši bargi un tas rūda ne tikai katru dalībnieku, bet arī visu Jauno Vanagu komandu. Kopējais trases garums sasniedz 30 kilometrus un to pieveic drosmīgākie “mednieki” 9 stundu laikā. Pasākums, iekļaujot līdzjutējus, pulcē līdz pat 250 cilvēkiem, dalībnieku vecumi svārstās no 16 līdz 40 gadiem, tomēr katru gadu priecājamies redzēt arī pavisam gados jaunus mamutu medītājus.

ZVIRBUĻA TAKA #

[novecojusi informācija]

“Zvirbuļa Taka” notiek laikā, kad putniņi jau aktīvi rosās katrā Latvijas nostūrī un arī mums pašiem garastāvoklis tāds pacilātāks, tādēļ iesaistam šajās piedzīvojumu sacensībās arī teatrālus elementus. Lomu spēles dalībniekus ved cauri savādai pasaulei ar dažādiem pārbaudījumiem 24 stundu garumā. No citiem mūsu rīkotajiem pasākumiem šis atšķiras ar to, ka tā patiesi ir spēle, nevis sacensības uz ātrumu. Netiek novilktas striktas robežas, iezīmēta trase un uzlikts laika limits. Komandas šķetina spēli un tās pavedienus, lai noslēgumā finišētu atjautīgākie un veiksmīgākie. Savādā pasaule sastāv no trīs ciematiem, katru gadu kas cits, un tajos dzīvo tēlos iedzīvojušies tiesneši un tos visu sasaista kopīga leģenda. Šajās 24 stundās jāpraktizē runas un prāta māksla, lai tiktu pie uzdevumu pildīšanas, jo teliem ir nepieciešams kaut kas konkrēts pretī. Ap pusnakti pēc 24 stundām tiek atklāta leģenda un komandas tiek vērtētas pēc iegūtajiem artefaktiem.

DUBLIS #

“Dublis” ir pasākums, par kura galveno elementu, šķiet, var spriest jau pēc nosaukuma. Septembra otrajā dekādē tiekamies Līgatnē, kur komandas dodas visai dubļainā trasē, lai izpildītu dažādus uzdevumus. Trase ir marķēta un aptuveni nieka 3 kilometru gara ar daudziem uzdevumiem, kas atkal ir saistīti ar četrām dabas stihijām un liek komandām pielietot kopīgu spēku, atjautību, izturību un drosmi. Pasākuma noslēgumā karsējamies pirtiņā, baudam pašu uzrīkotu mūzikas festivālu, skaļi izskan “Draudzība” un mājam ardievas vasarai līdz rītausmai. Šis pasākums ir ne vien, iespējams, dubļainākais un senākais šāda veida pasākums visā Latvijā, bet arī visilgāk notiekošais no mūsu organizētajiem. Pērn, 2018. gadā “Dublis” svinēja savu otro pilngadību- 21. dzimšanas dienu. Pasākums ik gadu pulcē ap 350 cilvēkiem, no kuriem liela daļa ir atbalstītāji un brīvdabas notikumu aktīvi apmeklētāji.

“Aktīva atpūta” #

Lai nepaliktu novārtā arī paši mazākie, citu pasākumu apmeklētāji, veidojam bērnu un aktīvās atpūtas izklaidējošos stūrīšus tādos festivālos kā Laba Daba, Give&Get, Lampa u.c., tāpat mūs var sastapt dažādās bērnu nometnēs, talkās un skolu un jauniešu aktīvās atpūtas pasākumos. Labprāt viesojamies citās organizācijās un semināros, lai dalītos ar mūsu pieredzi pasākumu organizēšanā gan no teorētiskās, gan praktiskās puses. Visiem interesentiem ir iespēja piedalīties mūsu organizētajos pārgājienos, laivu braucienos, dažādās apmācībās, kas orientētas uz alpīnismu, pasākumu rīkošanu, biedru saliedēšanu un labu laika pavadīšanu draudzīgā atmosfērā. Lai viss iepriekš minētais varētu tikt īstenots, mēs pulcējamies un visi kopā šķetinam idejas, lai tas viss vēlāk pārtaptu reālos darbos un pasākumos.